Čchi Kung a formy WCHKP
Čchi Kung a Formy tradičního Wing Chun Kuen Phai
Tao je věčné a nemá název,
Je velké i v maličkostech a nikdo
Na celém světě není schopen podřídit ho své vůli.
„Nezkrotný duchem nebude poražen svoji smrtí“,
- těmto slovům dám přednost před ponaučením všech mudrců.
Tao te ťing
Lao-c'
Tao je duchovní realitou a jeho poznání se uskutečňuje bez pomoci slov.
Wing Chun. Příběh jednoho osudu.
Igor Vladimirovič Astašev
Velké učení je jako drahokam, který někdo nalezl v dalekých zemích a který byl přinesen v dávné době do Indie. Z Indie, díky Bodhidarmovi se drahokam dostal do Číny, do Šaolinu. Tam byl delší dobu obrušován. Později řeholnice Ngu Mai, její žákyně Wing Chun a další následovníci jej opatrovali, obrušovali a předávali dál. Takovým způsobem se tento drahokam při vstupu do dvacátého století transformoval do diamantu, který jiskřil čistotou a vyznačoval se velkou tvrdostí. Díky Patriarchovi Nguen Te Kongovi, Patriarchovi Nguen Zui Chai, Patriarchovi Chvin Ngok Anovi a jeho nástupci Grandmistrovi Igorovi Astaševovi, diamant získal osazení, dostal se do Vietnamu a později na Ukrajinu. V současné době je toto učení známo jako Wing Chun Kuen Phai, což znamená „věčné jaro přibývající v mocnosti ducha“. Věčné jaro symbolizuje neubývající potenciál životní síly, energii bytí v člověku a v přírodě.
Po skončení tak dlouhé, zajímavé a svérázně historické cesty se Wing Chun Kuen Phai stal zvláštním směrem. Během historických období se Učení nacházelo na různých územích, s rozdílnou kulturou a mentalitou jejich obyvatel. Toto umožnilo vypracování zvláštní formy vyjádření a předávání Učení – zamezení předávání šablon zvyků, místo toho, předání živé informace, která projevuje potenciál genotypu bojového umění. Občas je tento proces docela nečekaný a nepředvídatelný, stejně nepředvídatelný jako samotné projevení Tao. Díky tomu se Wing Chun Kuen Phai rozšířilo po světě a nese Tao a slávu předchůdců školy.
Čchi kung a Formy jsou jedním z nejdůležitějších částí tradičního Wing Chun Kuen Phai, které, ve své kombinaci, dávají nejpevnější základ pro zdokonalení člověka. Čchi Kung tvoří příčinu a obsah vnitřní látky. Formy umožnují tuto látku uspořádat a umožnit její pohodlné použití.
Čchi Kung. Přímý smysl – dýchání energie.
- Dýchání je velmi důležitým procesem života člověka
- Bez dýchání člověk dokáže přežít velmi krátkou dobu
- Proto, dá se říci, že když dýcháme, získáváme energii
- Neboli – dýcháme energii
- Ukazuje se, že dýchání lze výrazně zefektivnit oproti běžnému necvičenému dýchání
– K tomu nám pomáhá Čchi Kung
Čchi Kung: Celkový smysl – práce s energií
Většina lidí někdy viděla jak vypadá mrtvý člověk. Čím se liší od živého? Když opustíme filozofování, dá se říct, že rozdíl spočívá v přítomnosti a absenci energie. Čchi Kung dovoluje ve větší čí menší míře zjistit co je podstatou této energie, jestli se dá schraňovat a vydávat, jestli se dá kontrolovat atd. Získávat zkušenosti o poznání života a smrti.
Čchi Kung je systémem postupné transformace člověka jak vnitřně – energeticky, tak i z vnějšku – fyzicky. V dávných dobách vzniklo učení o pěti transformacích – dřevo, oheň, země, kov, voda- které se navzájem stimulují a udržuji se, způsobuji transformace a přeměny na Zemi a v Univerzu. Člověk, jako mikrokosmos je přesnou podobou Univerza– makrokosmu, je ovlivněn stejnými zákony transformace. V Čchi Kungu je tato skutečnost nejjasněji vyjádřená pěti zvířaty – Jeřáb, Had, Levhart, Tygr a Drak. Je to univerzální schéma pomocí kterého se dají pochopit různé procesy jak uvnitř tak i vně člověka.
Formy Wing Chun Kuen Phai zvláštním způsobem odpovídají smyslu slova „forma“. Stejně jako se z rozžhaveného kovu vlitého do formy stává zajímavý výrobek, tak se z energie uvědomělé díky Čchi Kungu a projevené ve formě Wing Chun KuenPhai, rodí dokonalý člověk.